Brother blir därmed den första leverantören i Sverige att erbjuda två multifunktionsskrivare där alla funktioner hanteras upp till A3-format.
DCP-6690CW, MFC-6490CW och MFC-5890CN riktar sig främst till mindre företag där det finns ett behov av professionella utskrifter i större format, som t ex ritningar, skisser och färgfoton.
- Försäljningen av DCP-6690CW och MFC-6490CW har hittills gått över all förväntan. Det har visat sig att det även finns efterfrågan från andra företag än mindre kontor, t ex vet vi att många hantverkare har köpt skrivarna, säger Thomas Björnfalk, försäljningschef på Brother Sverige.
MFC-5890CN kommer att finnas tillgänglig i butik under 2009.
Skriv ut affischer i färg på fotopapper
Skrivarna är alla bläckstråleskrivare i färg och med endast fyra bläckpatroner får du skarpa, högkvalitativa bilder utan kanter upp till A3. Tillhörande fotopapper finns från 10x15 cm upp till A3-storlek. Det är också möjligt att skriva ut direkt från digitalkamerans minneskort och skriva ut eller skanna direkt från/till ett USB-minne. Trådbunden nätverksanslutning är standard för alla maskinerna, två av maskinerna har även trådlös anslutning.
Alla modeller i serien uppfyller kraven för Energy Star och miljöstandarden Blue Angel
|